Yemliha Durmaz Menu

Bağlantı adresi:

DERS 3 SPSS’de Hatalı Veri Bulma ve Soruları Ters Çevirme

Bu dersimizde veri setimizde hatalı, yanlış girilmiş yada katılımcılar tarafından yanlış girilmiş (sallanmış) veriler varsa bu verileri nasıl bulduğumuzu ve nasıl düzelteceğinizden bahsedeceğim.  Aynı zamanda ölçeklerimiz de ters çevrilecek sorular var ise bu soruları ne durumda ters çevirdiğimizi ve nasıl ters çevireceğimiz den bahsedeceğim.. Eğitimi izlemek için devamını oku butonuna basmanız yeterlidir. Yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

 • mupeker

  neden data validation çalışmadın?

  • Yemliha

   Merhabalar,
   Data Validation yani veri doğrulamada bu yöntemlerden biridir ve temeline bakarsanız bir kez yapınca daha pratik bir yöntemdir, ama bence hem daha büyük örneklem hacimleri için kullanılması daha mantıklı bir yöntem hemde arkadaşlarımızın çaprazlamalar ile anket formunundaki hataları ve hatalı verileri görmelerini nasıl anlayacaklarını ve düzenleyeceklerini aynı zamanda soruları nasıl ters çevireceklerini görmeleri istedim. bu yüzden data validation çalışmadım.

 • Burak

  Yemliha merhaba;
  Burda ölçekler sınıflandırılmış(I demografik bilgiler, II ve III gibi). Buna göre yapılan işlemler biraz daha basit oluyor. Ama daha amatörce hazırlanmış bir ankette bu sınıflandırmaları faktör analizi ile mi yapacağız? Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

  • admin

   Merhaba,
   Öncelikle ölçeğin sorularını siz hazırlıyor ve daha önce bu tarz bir ölçek kullanılmamışsa geçerlilik ve güvenirlik çalışması yaparak ölçeğin alt boyutlarını belirleyebilirsiniz. Bu sınıflandırma içinde kullandığınız ölçeğe göre açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden birini yapmanız lazım. (Ölçeğin daha önce kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak)

 • ilhan

  Anketimde olumlu ve olumsuz sorular hocam. Bu sorulardan olumllu yada olumsuz sorulara ters kodlama yaptigimda olcek deger araliklari degisiyo normal olarak. Ornegin ankette kesinlikle katilmiyorum diye isarerlenen bir soru tamamen katiliyorum algisina donusuyor. Dolayisi ile verilen cevaplarla benim buldugum cevaplar ters oluyor. Benim bilmedigim teknik bir sey var anladigim kadariyla. Soru hic ters cevirmeden mi analiz etmeliyim bir turlu cozemedim.

  • admin

   Merhaba, soruların ters çevrilmesi tamamen ölçeğin ile alakalı, eğer ölçeğinde ters çevrilecek soru sayısı fazla ise alt faktörler içerisinde kendi aralarında gruplanma olasılıkları yüksek olduğundan bu duruma gerek kalmayabilir( alt boyutlu olursa). Bu söylediğim sadece bir olasılık. Eğer ölçekte ters çevrilecek(puanlandırılacak) soru sayısı az ise o zaman soruları ters çevirip ters çevrilen soruları ölçeğe dahil edip analize sokmanız gerekecek.

 • Alper

  Merhaba,

  Anket sorularımızda demografik veriler olmadığı zaman güvenilirlik testini nasıl yapabiliriz? Örneğin; anket sadece sizin anketinizdeki Bölüm 2 tarzındaki sorulardan oluşuyorsa güvenilirliğini nasıl test edeceğiz?

  Teşekkür ederim.

  • admin

   Merhaba zaten güvenirlik alınırken demografik sorulara bakılmıyor ki? Eğer güvenirlikten kastınız cromb. alpha değeriyse tabi.

 • burcu

  hocam iyi günler üzerinde çalışabilmek ve uygulayarak daha iyi anlamak için sizin datalarınızın bir örneğini paylaşırmısınız.

  • admin

   Merhaba,
   web siteminin sol tarafındaki banner’da datayı indirerek üzerinde çalışabilirsiniz.

   Teşekkürler.

 • fatima

  merhaba, ters kodlanmış verilerin güvenilirlik analizinde uyakrda bir Warning (uyarı) yazı çıkıyor ve squared multiple correlation sütunu boş çıkıyor. bu normalı mı acaba

  • admin

   Merhaba,
   Ters kodlama işlemini yaparken hata yapmışsınız.

 • Adem

  Hocam bağımsı değişkeni 5 soru ile ölçeceğim ama soruların 2 tanesi 3lü diğerileri 5li skala, bu durumda bağımsız değişkeni nasıl ölçebilirim.

  • admin

   Merhaba,
   Ölçek mi kullandığınız? Eğer ölçek kullandıysanız biri 5’li diğeri 3’lü olmaz aynı ölçekte, ayrı ayrı ölçek kullandıysanız da bu değerlerin toplamını veya ortalamasını alıp bir bağımsız değişken oluşturmanız doğru değil.
   Bilginize.

 • Aysel

  Merhaba hocam, anketim 5 likert şeklinde olumlu ve olumsuz maddelerden oluşuyor. verileri uygun bir şekilde girdikten sonra frekans analizi yaptığımda missing value çıkıyor. ama gerçek anlamda kayıp bir veri yok. anlamsız verilen cevaplardan dolayı mıdır mising value çıkması? Birde missing value analizinde ise EM de sig. ‘ . ‘ olarak çıkıyor. Dolayısıyla missing value ları dolduramıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

  • admin

   Merhaba,

   Verileri girerken en altta genellikle kopyala yapıştır nedeni ile boş satırlar olabiliyor. Onları kontrol eder misiniz?

 • Lütfen yorum yaparken temiz ve anlaşılabilir bir üslup kullanın.