Yemliha Durmaz Menu

Bağlantı adresi:

ÖZEL SEKTÖR MÜ KAMU SEKTÖRÜ MÜ?

     Özel sektörü mü kamu sektörünü mü seçmeliyim sorusu hemen hemen tüm yeni mezun veya mezun adayların aklında bulunan bir soru işareti. Bu yazımda devlet sektöründe ve özel sektörde çalışan toplam 180 katılımcıya uyguladığım anket sonucunda çalıştıkları sektöre karşı ölçtüğüm algılardan bahsedeceğim. Hem yeni mezun hem de mezun adayı arkadaşlarımız için faydalı sonuçların çıktığını düşünüyorum. Analizlerin sonuçlarına baktığımızda hangi sektörün sizler için uygun olduğu konusunda fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

 sektörel dağılım

Araştırmamızın, sektörel dağılımına baktığımızda araştırmamıza katılan kişilerden %50,56’sı özel sektörde çalışırken %49,44’ü kamu sektöründe çalışmaktadır.

Aşağıdaki tabloyu daha detaylı incelediğimizde

 devlet mi özel mi tablo 1

Araştırmamıza katılan özel sektör çalışanları 91 kişi iken devlet sektörü çalışanları 89 kişidir. Dağılımın sayısal olarak birbirine yakın olması karşılaştırma yapmamız adına daha iyi sonuçlar çıkaracağından önemlidir.

    Devlet sektöründe çalışanların mesleki dağılımları başlıca öğretim görevlisi, memur, doktor, hemşire, istatistikçi, eğitimci, bankacı, avukat, savcı, anketör, tekniker ve inşaat alanında çalışanlar  ile diğer meslek gruplarından katılımcılar bulunmaktadır.

      Özel sektörde çalışanların mesleki dağılımları ise başlıca satış pazarlama, bankacı, bilgi işlem elemanı, bilgisayar programlamacı, insan kaynakları uzmanı, müdür, doktor, hemşire, istatistikçi, eğitim alanında çalışan, inşaat alanında ve diğer alanlarda çalışanlardır. Bu dağılımlar açısından anket formunda her iki sektör çalışanlarına sorduğumuz aynı soruları farklı sektör ama aynı mesleği yapanlarla ile çaprazlama şansımız olacak ve bu da bizlere iki sektör arasındaki farkı anlamamız konusunda daha faydalı olacaktır.

Özel sektör için sorulara  verilen cevapları aşağıdaki tablodan bakabiliriz.

devlet mi özel mi tablo 2

    Tabloyu incelediğimizde, ortalamaları baz aldığımızda: Özel sektörün olumsuz yönlerinin, iş yükünün ağır, iş stresinin fazla olduğu görülmektedir. Olumlu yönleri ise özel sektörde çalışanların kendini geliştirmeye daha açık olduğu ve çalışanların kendini geliştirdiklerini, körelmediklerini, aynı zamanda yükselmek için birçok fırsatın olduğu görülmektedir. Katılımcıların kararsız oldukları konuların başında “özel sektörde çalıştığımın karşılığını alabiliyor muyum?” ve “özel sektörde çalışmama oranla aldığım maaş tatmin edici midir?” sorularıdır. Kısaca özetlememiz gerekirse özel sektörde iş yükü fazla olduğundan çok çalışıyorsunuz, bu da iş stresinin artmasına sebep oluyor ve aldığınız maaşın performansınıza oranla çok tatmin edici olmadığını söyleyebiliyoruz.

Bu anlamda aşağıdaki sektördeki çalışma süreleri ile “çalıştığımın karşılığını alabiliyorum” sorularını çaprazladığımız tabloyu incelediğimizde;

özel mi devlet mi tablo 3

      Çalışma süresi özel sektörde arttıkça, alınan ücretten memnun olma düzeyinin de  çalışma süresine paralel olarak  arttığını görüyoruz. Yani özel sektör stresli ve iş yükü ağır olabilir ancak, hem yükselme, kendini geliştirme açısından ve çalışma süreniz ilerledikçe yükselme olanağınız daha çok artacağından, aldığınızın maaşın da tatmin edici düzeye gelmesi olasıdır.

Devlet sektörüne baktığımızda ise;

Kamu (devlet) sektörü için sorulara ve verilen cevaplara aşağıdaki tablodan bakabiliriz.

devlet-özel tablo 4

        Tabloyu incelediğimizde, ortalamaları baz aldığımızda: Kamu sektöründe iş yükünün ağır ve iş stresinin fazla olmadığı görülürken, en olumsuz yönünün ise kamu sektörünün kendini geliştirmeye açık olmaması ve yükselmek için bir çok fırsatın bulunmamasıdır. Kamu sektörü özel sektörün tam tersi düzeyinde diyebiliriz. İş stresi ve yükü az ama kendini geliştirmeye ve yükselmeye açık bir sektör olmadığını görmekteyiz.

Alınan maaşları göz önünde bulundurduğumuzda durumun yine ters olduğunu görüyoruz. Bu anlamda aşağıdaki sektördeki çalışma süreleri ile çalıştığımın karşılığını alabiliyorum sorularını çaprazladığımız tabloyu incelediğimizde;

devlet-özel tablo 5

      Kamu sektörünce çalışma süresi arttıkça alınan maaşın, tatmin edici özelliğinin düştüğünü görüyoruz.  Kamu sektöründe çalışan bir uzmanla yaptığım konuşma da: Kamu sektöründe çalışanların çoğunun, ilk girişlerinde özel sektöre göre daha yüksek ücretle başladıklarını, çalışma süreleri artıkça aldıkları maaşlarının çok artmadığını ve aynı zamanda kendilerini alanlarında çok geliştiremediklerini, bunun sebebi olarak, rekabetçi bir ortamın bulunmadığını belirtti.

     Genel olarak baktığımızda özel sektörün iş yükünün ağır ve stresli olmasına rağmen kendini geliştirmek ve yükselmek isteyenler için daha doğru bir seçim olacağı, ilk yıllarda aldıkları maaşların çok tatmin edici olmasa da ilerleyen yıllarda aldıkları maaşların tatmin edicilik düzeylerinin artacağını söyleyebilirim. Kamu sektöründe ise durumun tam tersi şeklinde olduğunu söylememizde fayda var. Yani ben strese sıkıntıya gelemem yükselme çabasına giremem ilk yıllarda iyi bir maaş alayım tek düzeyde maaşım devam etsin diyorsanız kamu sektörü tam size göre, eğer ben stresi ve sıkıntıyı problem yapmam, risk almayı severim, kariyer açısından yükselmeyi ve kendimi geliştirmeyi planlıyorum, bunlar için iş stresi  ve yükü ile başa çıkabilirim diyorsanız,  özel sektör tam size göre.

   Mezun adayı arkadaşlarım için ise önerim, hem devlet hem de özel sektörde staj deneyimlerini gerçekleştirmeleridir. Orada görecekleri ortamı, çalışma koşullarını kendi kişilik ve gelecek planlarına entegre edebilirlerse hangi sektörü seçecekleri konusunda mezun olmadan önce bir ön kestirim yapabilirler.

Yemliha DURMAZ

 

 

 • sinan sade

  Tebrik ederim güzel ve yararlı bir yazı olmuş. Saygilarimla. ..

  • Yemliha

   Faydalı olduğunu düşündüğüm bir araştırmaydı, umarım tüm mezun veya mezun adayı arkadaşlarımız için yararlı olur. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Hilal

  Gerçekten çok faydalı ve çok güzel bir çalışma olmuş. Eline sağlık. İş arayan insanların özel mi devlet mi diye seçerken dikkat etmesi gereken herşey hemen hemen mevcut. Umarım dikkate alırlar 🙂

  • Yemliha

   En sonda belirttiğim gibi temelde her iki sektörde staj yapmaları ve oradaki bilgileri, ortamı kariyer hedeflerine ve kişilik yapılarına entegre etmeleri hangi sektörü seçecekleri hakkında daha sağlam bir fikir verecektir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • esra

  peki özelde çalışmak için hangi programlama dilini bilmek gerekir ? Veri tabanı uzmanlığında ilerlesek özelde iş bulma ihtimalimiz nedir????

  • Yemliha

   Özelde çalışmak için genelde istenilen programlar bizlerden MS Office programlarının yanı sıra SQL, SPSS, SAP, SAS gibi programlardır. C Programlama dili ile bir çok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz, benim önerim ise c#’dır. Veri tabanı uzmanlığı konusuna gelince, “veri” kavramı gün geçtikçe önemini artırmaktadır, bugün buraya yazdığınız bir yorum bile bir veridir hatta daha ileri gideyim attığınız tweet’ten cinsiyetinizi bile belirleyebiliyorlar gibi. Bu yüzden veri tabanı uzmanlığı ile ilgilenir kendinizi geliştirirseniz kesinlikle ileride iş bulma sıkıntısı yaşayacağınızı sanmıyorum. Bunun için SQL yada ORACLE öneririm.

 • Onur

  Merhaba hocam, sizce kamu sektöründe belli bir süre çalışıp ilk yıllar iyi maaş aldıktan sonra daha sonra özel sektöre geçmek nasıl bir fikir olur?

  • Yemliha

   Merhaba,
   Devlette kurumlarında yanlış anımsamıyorsam istifa ettikten sonra 10 yıl içerisinde tekrar kuruma dönüş yapabiliyorsunuz bu anlamda düşünceniz mantıklı gibi geldi ama bir çok özel şirket devlet kurumunda çalışanları çalıştıkları yılları baz alarak tecrübeli saymıyor. Şöyle bir örnekle açıklayayım: Mesela özel sektörde 1 yıl çalışan biri ile devlet sektöründe 2 yıl çalışan aynı nitelikte 2 kişinin aynı posizyona başvurduğunu düşünelim, işe alım için geriye tek kalan koşul tecrübe olduğunu düşünürsek özel sektörde 1 yıllık tecrübesi olanı daha ön planda tutmaktadırlar. Çünkü devlet kurumundaki bir iş temposu ile özel sektördeki kıyaslanamayacak kadar farklı. Bu tarz bir şeyi düşünürken lütfen bu tarz faktörleri de düşünmekte fayda var.

 • serhat

  gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler emeğinize sağlık. benim bi sorum olacak.
  ben iş yerimdeki bilgisayarımda spss veri girişi yaptım, usb ye kopyaladım usb yi laptopuma taktım fakat kopyaladıklarımı göremiyorum yardımcı olursanız sevinirim .

  • admin

   Merhabalar,
   Diğer pc’nizdeki spss sürümüde aynı olması lazım. Yada gizli dosya olarak kaydetmişte olabilirsiniz bunun bir çok sebebi olabilir.

 • Lütfen yorum yaparken temiz ve anlaşılabilir bir üslup kullanın.