Yemliha Durmaz Menu

Bağlantı adresi:

SPSS DERS 12: ÇOKLU YANIT (BİRDEN FAZLA SEÇENEKLİ SORU) SORULARIN ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Merhabalar,

Uzun zamandır ara verdiğim eğitim videolarımıza bir yenisini ekleyerek devam etmeye çalışacağım. Bu eğitim videomuzda birden fazla seçeneği olan soruların verileri spss de istatistiki analizleri nasıl yapılır sorusuna yanıt arayacağız.

Çoklu yanıt ne demektir? Bir soruya birden fazla cevap verilebilen sorulara çoklu yanıtlı sorular denir, bu tarz soruların amacınıza uygun olarak 2 şekilde analizi mevcuttur, ya verilen cevaplar çoklu yanıt olduğundan toplamları %100’ü geçer ifadesi ekleyeceksiniz, yada n ( örneklem hacmi, katılımcı sayısı) sayısı örneklem hacimi geçmektedir ifadesi eklemeniz gerekmektedir.

İyi seyirler.

 • emine

  Hocam merhaba çok teşekkür ederiz öncelikle faydalı anlatımlarınız için. benim bir sorum olacaktı. birden çok seçmeli verilerde aynı anda farklı seçeneklerin oranını nasıl bulabilirz? örnek vereyim hemen: mesela camiler, kiliseler, medreseler… kaç kişinin camiler+medreseler, kaç kişinin medreseler+kiliseler vs olduğunu nasıl analiz edebiliriz?

  • admin

   Merhaba,

   Bunun için çoklu veri analizi videomda frekans analizi ile oranları verdiğimi anlatıyorum…

 • Serap

  Peki hocam bu tarz soruların olduğu bir anketin güvenirliği geçerliliği nasıl hesaplanır

 • uğur

  Merhaba Hocam. Dediğiniz basamakları uyguladım fakat analiz yapmak için crostab ekranını açtığımda sizin çoklu yanıt olarak oluşturduğunuz başında tablo işareti bulunan (24:02’deki) sekme çıkmıyor. sorun ne olabilir? (Önceki basamaklarda hiç sorun yaşamıyorum) SPSS 20.0

  • admin

   Merhaba,

   Değişken türlerini sınıflandırmada hata yapmış olabilir veya add kısmından ekleme yapmamış olabilirsiniz.

 • Ayşe

  Merhaba hocam, sizin dediğiniz yöntemleri izledim. Custom tables’da Değişkenler arası ilişkiyi incelemek istiyorum. Mesela gelir düzeyi ile tercih edilen madde türü arasında ilişki gibi. İnternetten araştırma yapmama rağmen bu konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunan çok az araştırmacı olduğunu gördüm. İlişkiyi incelemem ve tablolaştırmam konusunda önerebileceğiniz yazılı kaynak ya da video var mıdır?

  • admin

   Merhaba Ayşe Hanım,

   İnanın bir kaynak bilgim yok, ama dilerseniz bizden destek alabilirsiniz.

 • ayşe

  merhaba hocam çok acil cevap verirseniz sevinirim. çoklu cevabı olan soruları diğerlerine yaptığım gibi yapıyorum eksili değerler çıkıyor. çoklu cevapları olanların güvenilirliğini nasıl ölçücem . yardımcı olurmusunuz. aynı yolla yapılıyorsa benimki eksili çıkıyor. ne yapmam gerekiyor.

  • admin

   Merhaba,
   çoklu yanıtlarda güvenirlik eksili cıkmasının nedeni değişkenin kategorik olmasıdır. Zaten kategorik değişkenlerde güvenirliğe bakılmaz.

 • Ebru

  Hocam merhaba 5li likert yöntemi ile oluşturulan tutum sorularının bir değişken ile ilişkisi için hangi analizi kullanmamız gerekir?

  • admin

   Merhaba,
   Değişkenlerinize göre değişir. Sürekli ise parametrik veya parametrik olmayan ( dağılımına göre ) grup karşılaştırmaları testleri yapabilir eğer diğer değişkenleriniz de sürekli ise korelasyon analizi ile bakabilirsiniz.

 • Buse

  Merhaba hocam benim sorum kurumdaki göreviniz gibi bir sorunun cevabının şıklı olmaması durumunda nasıl veri girişi yapabiliriz. Katılımcıların kendi cevaplarının yer aldığı bir açık uçlu soru örneğim kurumdaki göreviniz müşteri temsilcisi ya da gişe elemanı gibi

  • admin

   Merhaba,
   Öncelikle bu tarz soruları excele atınız ve tekrarlanan yanıtları kaldırınız, daha sonra tekrarsız yanıtlar kalınca verilen görev türlerine göre gruplama yapınız. Mesela örneğin, hasta bakıcı, muayene görevlisi, acil servis görevlisi gibi gibi görevleri varsa bunları tek bir grup altına “hasta destek çalışanı” şeklinde gruplayabilirsiniz. Bu şekilde tüm değişkenleri birleştirerek 3-4 grup halinde yaparsanız daha rahat olur. Sonrası zaten grupları kodlaması kalıyor 🙂

 • Ayberk

  Yemliha bey, çoklu cevaplı sorular da normalliğe ya da homojenliğe bakılabilir mi? Bakılıyorsa da ne yapılması gerekir. Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • admin

   Merhaba,

   Normalliğe bakılmıyor ama eğer anova analizine tabii tutarsanız homojenliğine bakılıyor.

 • Lütfen yorum yaparken temiz ve anlaşılabilir bir üslup kullanın.