Yemliha Durmaz Menu

Bağlantı adresi:

SPSS DERS 12: ÇOKLU YANIT (BİRDEN FAZLA SEÇENEKLİ SORU) SORULARIN ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Merhabalar,

Uzun zamandır ara verdiğim eğitim videolarımıza bir yenisini ekleyerek devam etmeye çalışacağım. Bu eğitim videomuzda birden fazla seçeneği olan soruların verileri spss de istatistiki analizleri nasıl yapılır sorusuna yanıt arayacağız.

Çoklu yanıt ne demektir? Bir soruya birden fazla cevap verilebilen sorulara çoklu yanıtlı sorular denir, bu tarz soruların amacınıza uygun olarak 2 şekilde analizi mevcuttur, ya verilen cevaplar çoklu yanıt olduğundan toplamları %100’ü geçer ifadesi ekleyeceksiniz, yada n ( örneklem hacmi, katılımcı sayısı) sayısı örneklem hacimi geçmektedir ifadesi eklemeniz gerekmektedir.

İyi seyirler.

 • emine

  Hocam merhaba çok teşekkür ederiz öncelikle faydalı anlatımlarınız için. benim bir sorum olacaktı. birden çok seçmeli verilerde aynı anda farklı seçeneklerin oranını nasıl bulabilirz? örnek vereyim hemen: mesela camiler, kiliseler, medreseler… kaç kişinin camiler+medreseler, kaç kişinin medreseler+kiliseler vs olduğunu nasıl analiz edebiliriz?

  • admin

   Merhaba,

   Bunun için çoklu veri analizi videomda frekans analizi ile oranları verdiğimi anlatıyorum…

 • Serap

  Peki hocam bu tarz soruların olduğu bir anketin güvenirliği geçerliliği nasıl hesaplanır

 • uğur

  Merhaba Hocam. Dediğiniz basamakları uyguladım fakat analiz yapmak için crostab ekranını açtığımda sizin çoklu yanıt olarak oluşturduğunuz başında tablo işareti bulunan (24:02’deki) sekme çıkmıyor. sorun ne olabilir? (Önceki basamaklarda hiç sorun yaşamıyorum) SPSS 20.0

  • admin

   Merhaba,

   Değişken türlerini sınıflandırmada hata yapmış olabilir veya add kısmından ekleme yapmamış olabilirsiniz.

 • Lütfen yorum yaparken temiz ve anlaşılabilir bir üslup kullanın.