Yemliha Durmaz Menu

Bağlantı adresi:

SQL Server 2012 Kurulumu

Aslında videolu bir anlatım yapacaktım ama SQL kurulumunun bu şekilde anlatılmasının daha mantıklı olduğunu düşündüğümden videolu eğitim dersimize geçmeden önce SQL kurulumu için  technet’te Davut Eren’in gayet açıklayıcı ve anlaşılır şekilde kurulumunu anlattığı şekliyle sizlere paylaşmak istedim.

Kurulum yapabilmemiz için öncelikle aşağıdaki maddeleri inceleyelim

-Önerim; Eğer Windows 7 / Vista işletim sistemine kurulum yapmayı planlıyorsak öncelikle UAC’yi devre dışı bırakmalıyız. Bu konu hakkında ilgili makaleyi inceleyebilirsiniz UAC’yi devre dışı bırakmak için tıklayınız… 

-Windows PowerShell 4.0 http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40855 

-Server 2008 ve altı windows versiyonlarda Windows Powershell 3.0 gereksinimi karşılıyor olacaktırhttp://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=34595 

-Microsoft .Net Framework 4.5 http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30653 

-Önerim; Windows Firewall’ımızı kapalı konuma getirmemiz gerekmektedir ya da http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc646023.aspx   buradaki makale yi inceleyerek gerekli portları açabilirsiniz.

-SQL Server donanım ve yazılım gereksinimlerini daha detaylı incelemek için http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx   buradan yararlanabilirsiniz.

Şimdi kuruluma geçelim SQL Server’in takılı olduğu dvd yi çalıştırarak kurulum sihirbazını başlatalım

Sol taraftaki menüden installation kısmını seçerek New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçelim

1

daha sonra karşımıza çıkacak pencere şu şekilde olacaktır.

2

Kurulum sihirbazı daha önceden bir sql serverimizin olup olmadığını denetleyecektir eğer daha önceden bir kurulum yapılmış ise upgrade için adımları görebilirsiniz. Eğer herhangi bir failed almamışsanız kuruluma devam edebiliriz.

3

Gelen ekranda product keyimizi girerek bu ekranı ve Lisans anlaşması ekranlarını Next ile devam edelim.

5

Sunucunuz için Eğer update varsa SQL için bu adımda ürün güncelleştirmelerini çalıştıracaktır.

7

Bu adımda ön gereksinimlerin kontrolü sağlanmakta, eğer herhangi bir Failed alıyorsanız kuruluma devam etmeden bu sorunu gidermeniz gerekecektir.

8_1

istediğimiz bileşenleri kurabilmemiz için SQL Server Feature Installation kutucuğunu seçerek devam ediyoruz. (Diğer bileşenlerden de kısaca bahsetmek istiyorum. SQL Server PowerPivot for Sharepoint (Sharepoint Excel belge kitaplıklarına eklenen bir iş zekası uygulamasıdır )

Diğer seçeneğimiz olan All features with defaults. Tüm servislerin varsayılan değerlerle kurmamızı sağlar.)

9

SQL sunucuya yüklenmesi planlanan özelliklerin seçimini yapıyoruz. Ben burada tüm bileşenlerin kurulmasını istediğim için select all seçimini yaptım.

10

Kurulumun herhangi bir block la karşılaşmaması için son kontrol de yapılıyor Next ile devam ediyoruz.

11

Bu adımda SQL sunucuya hangi isimle (instance name) ile bağlanmak istiyorsanız bu ismi girebilirsiniz. Ya da default instance ile devam edebilirsiniz. Eğer sunucu üzerinde birden fazla SQL kurulmuşsa Named instance seçimi yapılarak bir isim girilmelidir. Inctance root directory kurulumun hangi dizine yapılacağına dair bize bilgi vermektedir, istenirse bu dizin değiştirilebilinir.

12

Hard Diskimizde kurulumu yapabilmemiz için yeterli alan olup olmadığının kontrolü yapılıyor Next ile devam ediyorum.

13

Bu adımda SQL sunucunuzun hangi servislerle başlatılacağı ya da otomatik mi yoksa manuel mi başlatılacağı gibi ayarları yapabileceğimiz ekran burası,isterseniz bu şekilde bırakabilirsiniz ya da sistem içerisinde bir kullanıcı açarak bu kulanıcıları yukarıdaki servislere atayabilirsiniz. Ben burada dört tane kullanıcı oluşturdum. Sqlagent, sqldb,sqlrapor, sqlanaliz olarka ve bu servislere atamasını yaptım.

13_1

Collation tabı önemli bir tabdır, özellikle sql server kurulumu system center bileşenleri için kurmanız gerekiyorsa Türkçe deki harflerin de desteklendiği SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS ve Latin1_General_CI_AS olrak tanımlanması gerek buradaki değerler Denetim Masasından Dil ve Bölge ayarları değerlerine göre otomatik olarak gelmektedir. Buradaki dil seçeneğini daha sonradan değiştirilemediğini hatırlatmak isterim. Eğer siz Logo ve ya Netsis gibi ERP programı kulanıyorsanız bu ayar türkçe olarak kalabilir.

14

Database Engine Configuration sekmesinde ise windows authentication mode ve mixed mode önemlidir. Windows authentication mode domain üzerindeki yada local kullanıcınız ile hiçbir şifre girmeden bağlanabilmenizi sağlar mixed mode ise ip üzerinden sql servera bağlanmamız gerektiğinde kullanıcı adı ve şifre girerek uzaktan bağlanmamıza yarayan moddur. Mixed modu seçiyorum ve complex bir şifre belirtiyorum ayrıca add current user seçeneğini seçerek kurulum yapan kullanıcıyı da bu sql server için yönetici olarak atamasını yapıyorum.

15_1

Data Directories sekmesi üzerinde veritabanlarının hangi disk üzerinde tutulması isteniyorsa bunun konumunu ayarlayabilirsiniz.

17

Add current User seçimi ve yine sql üzerinde yönetici hesapların tanımlamasını yapabilmek için add butonu ile kullanıcılarımı ekliyorum.

15_1

Data Directories sekmesinde Log dosyalarının Backup dosyalarının veya geçici dosyaların hangi konumda olması gerekiyorsa gerekli yeri gösterebilirsiniz.

16

Reporting Servisinin varsayılan değerlerle kurulmasını istediğim için herhangi bir değişiklik yapmıyorum

17

Distributed Replay Controller sekmesine yine gerekli kullanıcıları ekleyerek kurulumuma devam ediyorum.

18

Bu adımıda Next ile geçiyorum.

19

Send Windows and SQL Server Error Reports to Microsoft or your corporate report server i işaretleyerek SQL server üzerinde aldığınız hataların microsoft a gönderilmesini sağlayıp ürünün geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

20

Kurulumun hata vermemesi için bazı kurallar kontrol ediliyor, bu adım sonrası sql kurulum için hazır olacaktır.

21

SQL sunucunuz kurulum için hazır. Install butonuna basarak kurulumu başlatabiliriz. Kurulum bilgisayarınızın hızına göre zaman alabilir.

23

  • Lütfen yorum yaparken temiz ve anlaşılabilir bir üslup kullanın.